STATUT

  1. Gromadzenie pamiątek dotyczących różnych okresów historycznych Bractw w Polsce, w tym filmów, fotografii, map i dokumentów związanych z ruchami strzeleckimi.
  2. Prowadzenie działalności edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą w zakresie wyżej wymienionej tematyki.

ROZDZIAŁ III

CZŁONKOWIE- ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§9

  1. Członkami Bractwa mogą być osoby fizyczne i prawne.

Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Bractwo.

  1. Bractwo może posiadać członków :

1) Zwyczajnych

2) Wspierających

3) Honorowych

4) Kadetów( młodzież od 13 do 21 roku życia)Kadet, za pisemną zgodą rodziców(opiekunów prawnych) zostaje przyjęty po uzyskaniu pozytywnej decyzji Rady Starszych.

Kadeci płacą składkę roczną w wysokości dwóch miesięcznych składek członkowskich, nie wpłacają wpisowego.

Strój Kadeta: polar typu wojskowego, czarna czapka bejsbolowa z logo Bractwa, Teichert z logo Bractwa, spodnie typu bojówki, kolor-ciemne.

Po osiągnięciu pełnoletności(21 lat) i złożeniu deklaracji członka dorosłego, Kadet w Stroju Brackim – KONTUSZU, będzie pasowany na pełnoprawnego członka Bractwa decyzją Rady Starszych na najbliższych Zawodach Królewskich. Kadeci za zgodą opiekunów prawnych, mogą brać udział w konkurencjach dla dorosłych, z wyjątkiem Tarcz Królewskich.

§10

  1. Członkiem zwyczajnym Bractwa może być każda osoba fizyczna, która złoży pisemną deklarację zawierającą rekomendacje dwóch członków Bractwa.
  2. Przyjęcie nowych członków dokonuje Zarząd Bractwa uchwałą podjętą nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia deklaracji, na roczny okres kandydacki.

Kandydat po przyjęciu na roczny okres kandydacki, wpłaca wpisowe w wysokości czterokrotności rocznych składek i składkę za pierwszy rok członkostwa z góry.

Po upływie roku, kandydat na członka Bractwa, po pozytywnej decyzji Rady Starszych zostaje pasowany na pełnoprawnego członka Bractwa Kurkowego na najbliższych Zawodach Królewskich, we własnym mundurze Brackim–KONTUSZU.

  1. Założyciele Bractwa, którzy podpisali listę założycieli dołączoną do wniosku do rejestracji Bractwa, stają się jego członkami z chwilą uprawomocnienia się Postanowienia Sądu o wpisaniu Bractwa do Rejestru Stowarzyszeń.
  2. Członkiem wspierającym Bractwa może zostać osoba fizyczna lub prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacjo celów Bractwa.
  3. Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu podjętej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia deklaracji.
  4. Członkiem honorowym Bractwa może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Bractwa.

Członkiem honorowym staje się po przyjęciu uchwały przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu albo co najmniej sześciu członków Bractwa.

§11

Członkowie zwyczajni mają prawo :

  1. a) Biernego i czynnego uczestnictwa w wyborach do Władz Bractwa